Kuljetus ja Logistiikka

Kuljetus ja Logistiikka

 

ADAC: BMW iX3 oli paras koeajettu auto vuonna 2021

Saksalainen ADAC-autojärjestö koeajoi vuoden 2021 aikana 112 ajoneuvoa. Näistä BMW iX3 suoriutui testeistä parhaiten.

ADAC kertoi tiedotteessaan arvostavansa auton suuria tiloja, erinomaista ajomukavuutta, hyviä ajo-ominaisuuksia ja turvallisuutta. ADACin mukaan auton kulutus Ecotestissä – 21,2 kWh 100 kilometriä kohden (sisältää lataushäviön) – on todella hyvä tulos iX3:n kokoiselle autolle.

ADACin mukaan auton 400 kilometrin toimintamatkan ja pikalatausmahdollisuuden ansiosta (30 minuutissa 10 prosentista 80 prosenttiin 150 kW:n pikalatauksessa) sähköinen voimalinja ei rajoita auton arkikäyttöä.

Järjestön mukaan sähköinen iX3-malli on polttomoottorillista vastaavaa autoa heikompi ainoastaan silloin, kun sillä on vedettävä perävaunua. iX3:n painorajoitus on pienempi eli 750 kiloa.

FacebooklinkedinmailFacebooklinkedinmail
 

Kuljetus & Logistiikka
Artturinkatu 2, Box 29, 20200 Turku
lehti@kuljetuslehti.fi