77 500 km ja 67 % pienemmät päästöt – Iveco sai hyviä tuloksia Tour d’Europe -kiertueelta
Vuoden 2025 kiertue kulki 16 maan läpi ja kattoi 77 500 kilometriä ja osoitti selkeästi, että uusiutuvat polttoaineet vähentävät merkittävästi kasvihuonekaasupäästöjä (GHG).

Yhteensä 84 % matkasta ajettiin 100-prosenttisesti uusiutuvalla polttoaineella johtaen 67 % päästövähennykseen koko ajomatkan osalta. IVECO, yksi tämän vuoden osallistujista, pitää tulosta vahvana todisteena biokaasun hyödyistä kuljetusalalle.
IVECO osallistui Tour d’Europe -kiertueelle yhdessä 25 muun yrityksen, organisaation ja instituution kanssa. Kiertueella ajettiin kuorma-autoilla, jotka kulkivat BioLNG:llä eli uusiutuvalla nesteytetyllä biokaasupolttoaineella.
Kolmen kuukauden mittainen kiertue huipentui kaksipäiväiseen tapahtumaan Brysselissä. Liikenne- ja energiasektorin toimijat ja päätöksentekijät kokoontuivat keskustelemaan kuljetusalan fossiilittomasta tulevaisuudesta Euroopan parlamentissa ja Autoworld-museossa.
Tour d’Europe todisti osuvasti, kuinka uusiutuvat polttoaineet ovat jo nyt käyttökelpoisia ja joustavia vaihtoehtoja. Ne täydentävät sähköistämisprosessia ja vetyratkaisuja kestävässä siirtymässä ajoneuvoalalla. Tämä on täysin linjassa IVECOn ilmastoneutraalin siirtymästrategian kanssa.
– Kiertue vahvistaa sen, minkä olemme tienneet jo pitkään: biokaasu ja muut uusiutuvat polttoaineet ovat ratkaisevan tärkeitä kuljetusalan nopealle ja tehokkaalle ilmastosiirtymälle. Meillä on Suomessa ainutlaatuiset mahdollisuudet johtaa biokaasuratkaisujen kehitystä vahvan infrastruktuurin ja paikallisen tuotannon ansiosta, sanoo Tuomas Viren, IVECOa Pohjoismaissa edustavan Hedin Nordic Truck AB:n Country Sales Manager.

Kaikki Tour d’Europe -kiertueen kasvihuonekaasusäästöt vahvistettiin digitaalisella DFT- työkalulla (Digital Fuel Twin), ja analysoitiin Darmstadtin teknillisessä yliopistossa ja Karlsruhen teknillisessä instituutissa. Tulokset osoittavat, että uusiutuvilla polttoaineilla on täysin selkeästi aidosti toteuttamiskelpoinen CO₂-säästöpotentiaali jo tänään – jopa 77 % todennettavilla päästövähennyksillä. Raportissa painotetaan myös, että EU:n strategian tulisi olla teknologiariippumaton, ja siten hyödyntää ilmastotoimissaan paremmin uusiutuvien polttoaineiden tarjoamat mahdollisuudet. Näitä polttoaineita on jo saatavilla koko Euroopassa. Ne ovat myös täysin yhteensopivia nykyisten ajoneuvoteknologioiden ja tankkausinfrastruktuurin kanssa.
Tour d’Europe -kiertueen taustalla olevat tahot ovat yksimielisiä: uusiutuvat polttoaineet ovat avainasemassa ilmastotavoitteiden saavuttamisessa.
– Biokaasu ja muut uusiutuvat polttoaineet vähentävät päästöjä jo nykyisissä ajoneuvoissa. Me uskomme vakaasti, että niiden rooli kasvaa entisestään ohjatessamme tulevaisuuden liikennettä kohti kestävää kehitystä, päättää Tuomas Viren.

Tietoa Tour d’Europe -kiertueesta:
Tour d’Europe on yhteistyöhanke, joka kokoaa yhteen 26 yritystä, toimialajärjestöä ja tutkimuslaitosta koko ajoneuvo- ja polttoainearvoketjusta. Osallistujien joukossa ovat muun muassa: AVIA, BMW, Bosch, Collective du Bioéthanol, DAF Trucks, Daimler Truck AG, EBB, Enilive, EWABA, ePURE, Ford Trucks / TJA, FuelsEurope, Honda, Hyundai, IVECO, IRU, Moeve, Neste, PRIO, Repsol, Shell, Toyota, Transportes Aguieira, Darmstadtin teknillinen yliopisto, Karlsruhen teknillinen instituutti sekä VDA.
Ajoneuvot – 11 henkilöautoa ja 5 kuorma-autoa – ajoivat halki Euroopan yhteensä 77 500 kilometriä viittä eri reittiä pitkin. Niihin tankattiin 289 kertaa käyttäen monipuolisesti erilaisia uusiutuvia polttoaineita: HVO:ta ja B100:aa dieselajoneuvoihin, E85:tä ja uusiutuvaa bensiiniä bensiini- ja hybridimoottoreihin, BioLNG:tä kaasukäyttöisiin kuorma-autoihin sekä erilaisia polttoaineseoksia silloin, kun 100-prosenttisen uusiutuvan polttoaineen vaatimuksia ei ollut saatavilla.